Historie Hluku Luk

Hluk luk 2009

Druhý ročník na stejném místě, s podobně zvláštním počasím okolo, loukám se ale přeháňky po celou dobu zázračně vyhýbaly. Dokonce zářilo i slunce a tak se prostor rozvlnil fotbalovým mačem. Na nově pojaté scéně ve velkém stanu začali zvolna hrát hradečtí nu- jazzoví Úlet včelstva. Známí i neznámí lidé se trousili ze všech stran, koutské pivo začalo téct a hořické Kafe Kafka v indiánském stanu vítalo první žíznivé. Po Úletu přilétli We Forgot Kevin se svou kytarovou smrští. Jirkovi dodnes dlužíme buřtguláš. Jana Scharfena obklopil při jeho protikuřácké přednášce u ohně dav lidí zaujatě poslouchající výčet chemikálií a jejich použití, které si tam z fleku sázel, a mezi prsty mu prostupoval kouř z táboráku. Mezitím se připravilo neofolkové duo s lesním jménem Kopec šišek.
Chlapci z Prahy prokázali svou kytarou a bubínkem lásku k přírodě a tím si získali přízeň publika. Večírek se rozjíždí. Na kraji lesa se objevuje hlavní kapela večera - Vobezdud - a protože nestihli zkoušku v Praze, dohání to před koncertem na louce. Náhodní posluchači tuší, že to bude stát zato. Do lesa přibíhají Jelěňovití se svým divadelním kusem a publikum dostávají svými tanečními kreacemi a zvířecím beatboxem, posléze se přesouvají do stanu, kde jsou v záři ultrafialových světel tyto svítící ženy mohutným potleskem donuceny k několika přídavkům. Nastupuje Svěží zelenina a okamžitě uvádí publikum do transu. Vrchol večera. Lidé tančí tak zběsile, že jsme nuceni oddělit pódium zábranami.
Výjimečný úspěch sklidil refrén písně o Karlovi, kdo ví proč. Lesní muž s Maďarem rozjíždí své dekadentní divadlo pod širým nebem, které skončí zásahem Chucka Norrise a - návštěvníci prvního Hluku tuší - následným spálením všech fidlátek. Nastává čas na Vobezdud, kteří svými písněmi opět nutí lidi k tanci, jsou vytleskáni a přidávají pár dalších povedených kousků. Nejvyšší čas na Martu a Rasputina. Mýtina s hromujícími Mírovými bicími se jen tak neslyší. Hluk opět zakončuje drsné improvizační těleso Poblytá Madrac. Bohužel se nepodařilo uskutečnit vystoupení Pecy Provázka a DJ Hluka, snad někdy příště. Je pár hodin po půlnoci, hudba utichá a louky se probouzí. Až do rozednění sedíme a mluvíme u ohně.


Hluk luk 2008

První ročník se uskutečníl 7. června 2008 na loukách nad Trutnovem. Přišlo asi 120 návštěvníků. Vystoupilo mnoho kapel a příležitostných uskupení, z nichž někteří to ani neměli v plánu:

Hrdinové Fšedních Dní

Veselá parta z Jihlavy proslulá písněmi o drogách a důchodcích, hrající na vozembouch, kontrabas, flétničeky, bubny, kytary a jiné nástroje pod dohledem velkého šamana Festuse. Než se dostali na louky, stihli zahrát i před místní Delvitou. Od Hluku luk pokračuje občasná hudební spolupráce mezi oběma městy.

Prokel

Trio z Hronova a Olešnice - pozoun, kytara a bicí. Jejich experimentální hudba pozvedla louky do jiných výšin. Šarpes později napsal: "Děkuji pozounu, že mi otevřel (d)uši k novému poznávání psychedelické hudby."

MC Karel

Tato místní celebrita sklidila vskutku nevídaný úspěch se svým improvizovaným rapem  ("Támhle je elektrárna/energie-zastavárna")  a procítěným zpěvem Ivety Bartošové v leže. Karel jako chameleón střídal růžové šatičky s Neckářovou čepkou s pavím pérem a dokázal strhnout dav k hiphopové psychóze. Záhy odjel na svém silničním kole zpět k domovu.

Sucho-kucho

Performance jen pro tuto příležitost - děvčata z party jménem Suchovršice hrající na kuchyňské nástroje se mihly na táborákové stage. Zazněly známé písně s kuchyňskými texty doprovázenými rytmy vařeček, hrnců, sít na mouku, kafemlýnků a myček.

Vyxlaj Want

Představili své nové písně v nové sestavě, ale s přetrvávající energií a invencí. Na louku přijíždí ve velkém stylu po objevení nové cesty. 

Marta a Rasputin Band

Jeden z vrcholů večera - i přesto, že si odpoledně už střihli jeden koncert a účastnili se i bubenické improvizace u ohně, hráli a hráli a bylo to moc pěkné.

Poblytá Madrac a Nesmrtelný krumpáč

Slavné duo improvizérů Hradce a Negra Poblytá Madrac, kteří ovládnou pódium když už jiné kapaly nejsou schopny hrát, zahrály společně s odborářským seskupením Nesmrtelný krumpáč, vzniknuvším jen pro tuto příležitost, hrajícím na všelijaké nástroje od vozmenbouchu vlastní výroby, po mlácení kladivem do vlastní hlavy. Vystoupení vygradovalo spálením kytary za řvaní nápěvu Hare Krishna. 

Jan Štancl

Písničkář se zlomeným srdcem dorazil až časně ráno směrem od Voletin, svůj hit ale zahrál a dokreslil jím svěží atmosféru probouzejících se luk.

Nevystoupili: Libor Ctibor:

Mladý nadějný divoký písničkář a zároveň člen HFD svoje vystoupení prospal.  

Louky jsou dodnes vděčné skvělým lidem co přišli za toleranci a atmosféru, kterou vytvořili. Děkujeme.

Report z Hluku Luk

Mikromův Report

Fotky:
Alan Homolka
dlato
klimesska
vyxlaj want
mkocour
lustislav
esss

Nahoru